Festiwal Jidai Matsuri

3 listopada każdego roku organizowany jest w Tokio wyjątkowy festiwal Jidai Matsuri. Zdecydowanie warto spędzić ten dzień właśnie tutaj! Więcej na jego temat znajdziecie poniżej.

Festiwal Jidai Matsuri jest festiwalem historycznym i niezwykle ważnym dla Japończyków. Ma już zresztą dość długą historię, bo organizowany jest od 1999 roku. Co ciekawe, każde wydarzenie odbywa się na terenie należącym do świątyni.

Tego dnia ulicami Asakusy przechodzi parada mieszkańców w strojach z minionej epoki – można zobaczyć m.in. Złotego Smoka, różne postaci historyczne, samuraja, demony, wspaniałe gejsze itd., a także posłuchać tradycyjnych piosenek i zobaczyć pokaz tańca czy walk. Feeria barw jest wprost niezwykła, a udział w festiwalu to niezapomniane przeżycie – tak dla Japończyków, jak i turystów z różnych stron świata.

Miejsce, w którym odbywa się impreza, jest do tego idealne, gdyż Asakusa jest jedną najstarszych dzielnic w Tokio – powstała prawdopodobnie jeszcze w VII wieku. Sama w sobie też stanowi ogromną atrakcję dla turystów – zdecydowanie warto zwrócić uwagę także na nią.

Mieszkańcy wierzą w legendę, że to trzej rybacy wyłowili posąg bogini Kannon w pobliskiej rzece. Co ciekawe, nie wzięli go ze sobą – posąg został w rzece, a mimo to wciąż trafiał na ląd. Nikt nie potrafił wyjaśnić, dlaczego. W końcu postanowiono, że musi pozostać na zawsze w tym miejscu – tak powstała świątynia, miejsce kultu bogini. Również turyści bardzo chętnie tu przybywają, bo panuje wspaniała i gościnna atmosfera. Wszyscy chętnie pozują do zdjęć, rozmawiają i opowiadają o lokalnych tradycjach.

(Fot. UniBay / pixabay / KKw)