Sake – co warto wiedzieć?

Co to jest sake wie chyba każdy, ale mało kto jej próbował. Produkowana w Japonii wódka z ryżu ma charakterystyczny smak. Poniżej kilka ciekawostek na jej temat.

Popularność japońskiego alkoholu jest bardzo duża – sake znane jest na całym świecie. Jeśli nawet go próbowaliście, zapewne nie znacie tajników jego produkcji?

Napisaliśmy, że to japońska wódka produkowana z ryżu – bo tak się powszechnie uważa. Tymczasem rodowity Japończyk poprawiłby nas, że sake więcej ma wspólnego z piwem, gdyż produkuje się je w wyniku warzenia i przemiany skrobi w alkohol. Sekret sake tkwi zaś w drożdżach!

Co ciekawe, w ponad 140-letnim browarze mieszczącym się w północnej Japonii do produkcji sake używa się rąk, a rezygnuje z maszyn. Pracownicy od października do połowy kwietnia osobiście pilnują procesu warzenia przez całą dobę.

Pierwsze sake prawdopodobnie uzyskano w 4800 roku p.n.e. – nie w Japonii, ale podobnie jak w przypadku ramenu, w Chinach. Dopiero w 300 roku p.n.e., gdy zaczęto i w Japonii uprawiać mokry ryż, rozpoczęła się masowa produkcja.

( cegoh / pixabay / KKw)